Parmak Basılacak Nokta

Share

Hedefe ulaşması dieğiyle başlıyorum.

keep-calm-and-cok-agir-issizim

Belki bu görseli siz de kişisel sosyal medya hesaplarınızda paylaştınız ya da paylaşanları gördünüz. Muhtemelen de Facebook’ta paylaşıldı en çok. Durun bir dakika, sadede geleyim.

İşsizliğin kol gezdiği şu günlerde etrafımda çokça iş arayan arkadaşım var. Dikkatimi çeken şey ise işsiz olduğu gerekçesiyle tüm gününü sosyal ağlarda, tabir-i caizse amaçsızca harcayan bir kitlenin bulunuyor olması. Sosyal ağlar demişken konuyu açayım; LinkedIn ve benzeri profesyonel sosyal ağlar dışında kalan her türlü ortamdan bahsediyorum. Kendileriyle sohbet ettiğimde acilen iş bulmaları gerektiğinden yakınıyorlar. Ben de tabi öncelikle yardımcı olmak amacıyla LinkedIn’e üye olmalarını ve networking yapmalarını öneriyorum. Fakat sebebini anlayamadığım bir şekilde faydası olacağına inananların sayısı bir hayli az.  Ayrıca çoğunun bilgisayarında oluşturduğu bir özgeçmişi bile yok.

issizlik_orani

İnternetin etkin bir şekilde kullanıldığı şu devirde bir işveren gözüyle bakıyorum ve ne yazık ki bahsettiğim kişiler görünmez bir konumdalar. Sosyal medyayı kişisel paylaşım amaçlarımız dışında da bize hizmet edecek farklı şekillerde kullanabilmeliyiz. Özellikle bazı işler var ki artık gazete ilanlarında veya arkadaş hatırıyla kolay kolay elde edilemiyor. İşveren öncelikle başvuran kişinin interneti ne derece etkin kullanabildiğini görmek istiyor. Ve tabiki de Google’da bir tarama yapıyor. ( Google aramalarındaki kimliğinizle ilgili konuya da bir ara değinmek istiyorum.)

Öyleyse iş arama sürecimizde sosyal medyayı neden etkin bir şekilde kullanmamız gerektiğini aşağıdaki infografik aracılığı ile daha iyi kavrayalım.

  • 2010′da iş alımlar için firmaların sadece %6′sı sosyal ağları kullanırken, 2011′de bu oran %89′a yükseliyor. 2012’de ise bu oran daha da arttı.
  • İşverenlerin %86’sı adayların profillerini daha işverenle uyumlu hazırlamaları gerektiğini söylüyorlar.
  • İşe alım müdürleri ve işe alımcıların %79’u adayların online bilgilerini tekrar gözden geçiriyorlar.
  • Sosyal medyayı kullanarak başarılı bir şekilde personel alımı yapmış firmaların oranı %65′e ulaşmış durumda.
  • İK Profesyonellerinin %56’sı web siteleri ağını bir potansiyel aday kaynağı olarak kullanıyorlar.
  • Şirketlerin %50’si sosyal işe alıma daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.
  • Her üç kişiden biri, internet üzerinde haklarındaki bir bilgi nedeniyle başvurusuna olumsuz yanıt alıyor.
  • 2011 yılında 144 milyon kişi iş bulmak için sosyal medyayı kullanmış.
  • Firmaların %80′i yeni eleman ararken LinkedIn’e başvuruyor. Bunun için Facebook’u kullananların oranı %50, Twitter’ı kullananların oranı ise %45.

sosyal_medya_is

İnfografik Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir