Etiket arşivi: LinkedIn

Parmak Basılacak Nokta

Share

Hedefe ulaşması dieğiyle başlıyorum.

keep-calm-and-cok-agir-issizim

Belki bu görseli siz de kişisel sosyal medya hesaplarınızda paylaştınız ya da paylaşanları gördünüz. Muhtemelen de Facebook’ta paylaşıldı en çok. Durun bir dakika, sadede geleyim.

İşsizliğin kol gezdiği şu günlerde etrafımda çokça iş arayan arkadaşım var. Dikkatimi çeken şey ise işsiz olduğu gerekçesiyle tüm gününü sosyal ağlarda, tabir-i caizse amaçsızca harcayan bir kitlenin bulunuyor olması. Sosyal ağlar demişken konuyu açayım; LinkedIn ve benzeri profesyonel sosyal ağlar dışında kalan her türlü ortamdan bahsediyorum. Kendileriyle sohbet ettiğimde acilen iş bulmaları gerektiğinden yakınıyorlar. Ben de tabi öncelikle yardımcı olmak amacıyla LinkedIn’e üye olmalarını ve networking yapmalarını öneriyorum. Fakat sebebini anlayamadığım bir şekilde faydası olacağına inananların sayısı bir hayli az.  Ayrıca çoğunun bilgisayarında oluşturduğu bir özgeçmişi bile yok.

issizlik_orani

İnternetin etkin bir şekilde kullanıldığı şu devirde bir işveren gözüyle bakıyorum ve ne yazık ki bahsettiğim kişiler görünmez bir konumdalar. Sosyal medyayı kişisel paylaşım amaçlarımız dışında da bize hizmet edecek farklı şekillerde kullanabilmeliyiz. Özellikle bazı işler var ki artık gazete ilanlarında veya arkadaş hatırıyla kolay kolay elde edilemiyor. İşveren öncelikle başvuran kişinin interneti ne derece etkin kullanabildiğini görmek istiyor. Ve tabiki de Google’da bir tarama yapıyor. ( Google aramalarındaki kimliğinizle ilgili konuya da bir ara değinmek istiyorum.) Okumaya devam et