Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Share

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilk defa bir sınav Hangout ve Facebook işbirliği ile gerçekleşti. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Ercüment Büyükşener’in Halkla İlişkiler 3. Sınıf öğrencilerine Facebook vasıtasıyla sınav yapmasının üzerine öğretmenlerin eğitimde sosyal medyadan nasıl faydalanabilecekleri üzerine bir yazı yazmak istedim.

Sosyal medya, haber yayınından insanlar arası basit iletişime  hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hayatımızın her alanına çeşitli çözümler getiren sosyal medyadan öğretmenlerin de yararlanmaması için ortada hiçbir sebep yok.  Öğretmenler bunu avantaja çevirerek müfredatlarına sosyal medya ile farklı eğitim materyalleri ekleyebilirler. Peki nereden başlamalı ve nasıl devam etmeli?

BlogUni-11

Etkileşimi Başlatın

Öğrencilerin okulla ve birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri sosyal medya hesapları oluşturun.  Sosyal medyanın avantajlarından biri her an her yerdeki insanlarla anında bağlantı kurulabilmesidir.  Bu avantajdan yararlanarak öğrencilerinizin ve sizin erişebileceğiniz 7/24 çevrimiçi bir sınıf yaratabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu çevrimiçi sınıfı öğrencileriniz ile ders hakkında soru cevap alışverişi için kullanabilirsiniz. Bu sınıf ayrıca öğrencilerin de fikir ve kavramları birbirleriyle tartışmalarına olanak verir.

Sosyal Medya Uygulamaları Kullanın

Öğrencilerinizin  eğitimine katkıda bulunabilecek bir çok sosyal medya uygulaması mevcuttur. Örneğin bu bir flashcard oluşturma uygulaması olabilir. Ayrıca bu uygulamaların birçoğunun mobil versiyonları da bulunmakta.  Böylece hem sınıf içinde hem de sınıf dışında öğrenmeyi destekleyebilirsiniz.

Dünyaya Bağlanın

Sosyal medyanın en büyük faydalarından birisi de saniyeler içerisinde dünya ile iletişim içinde olabilmenizdir. Bu anlamda öğrecilerinizin güvenli bir ortamda dünyanın heryerinden öğrencilerle iletişime geçmelerini ve bilgi paylaşımı yapabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Dünyadaki diğer okullarla bazı anlaşma ve düzenlemeler yaparak  sosyal medyayı öğrencilerinizin küresel fikirlere ve yeni kültürlere ulaşması için kullanabilirsiniz. Örneğin farklı dilleri öğrenen öğrenciler öğrendikleri dilin konuşulduğu ülkedeki bir sınıf ile bağlantı kurarak konuşma becerilerini geliştirebilirler.

Sınıf İçi Çalışmalarınız İçin Kaynak Bulun

Facebook, Youtube gibi sosyal medya servisleri milyonlarca saatlik içerik barındırırlar. Açık söylemek gerekirse bu içeriklerin büyük bir kısmı işe yaramaz şeylerden oluşuyor. Fakat içlerinde çok değerli olanları da var. Bunları arayıp bularak sınıf içi çalışmalarınız için dünyanın heryerinden kaynaklar bulabilir, ilginç çalışmalar yapabilirsiniz.

Meslektaşlarınızla iletişimde kalın

Sosyal medyanın öğrencilere ne çok fayda sağladığını düşünürken siz öğretmenlerin de aynı zamanda hala birer öğrenci olduğunuzu unutmayın. Öğretmenler de kendi öğrenme ve öğretme yeteneklerini zamanla geliştirebilirler. Bunun için sosyal medyayı meslektaşlarınızla bilgi paylaşımı yapmak ve ayrıca alanınızla ilgili son gelişmelerden haberdar olmak için verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir