Dijital Hırsızları Biz Yaratıyoruz

Share

Dijital dünyada hepimiz çıplağız. Kelimenin tam anlamıyla değil belki, ama evet çıplağız. Gerçek dünyada ise her birimiz kendi tercihimiz olan kıyafetler ve aksesuarlarla tarzımızı ve kişiliğimizi yansıtma lüksüne sahibiz. (Okuyunca yüzeysel geliyor olabilir, ancak aşağıdaki  video klip durumun gerçekliğini anlamanıza yardımcı olacaktır.) Fakat çevrimiçi dünyada, bu zevk göstergesini kaybediyoruz. Peki bu koşullarda sıradan bir insan, online dünyada kürk montu olmadan nasıl öne çıkıp kendisini gösterebilirki? Tabiki de videolar, fotoğraflar,infografikler ve daha keşfedilmemiş bir çok internet varlığı ile.

İnternette yeni ve ilginç birşeyler keşfetme yeteneğinizle ve keşfettiklerinizi Facebook, Twitter, Pinterest gibi sosyal hesaplarınızda üzerinize giyerek kendinizi onurlandırabilirsiniz. Sosyal medyada paylaşmayı seçtiğiniz içerikler sizin online kimliğinizin belirleyicileridir. Sonuç olarak hepimiz “cool” görünmek isteriz değil mi?

Online kimliklerimiz aşağı yukarı buna benziyor..

Online kimliklerimiz aşağı yukarı buna benziyor.. http://www.redorbit.com/media/uploads/2013/01/selfimage.jpg

Girdiğiniz bir mağazada, üzerinde şimdiye kadar görmediğiniz kadar yaratıcı bir çizim bulunan tişört gördünüz diyelim. İlk düşünceniz kesinlikle “Vay be acaba tasarımcısı kim bu tişörtün?” olmayacaktır. Çünkü tasarımcı, tişörtün bu mağazada satılmaya başlandığı andan itibaren ürünüyle alakasını kaybetmiştir gözümüzde. Övgüleri almaya layık olansa, o an karşımızda bizi dinleyen mağaza görevlisidir.

Konunun nereye geleceğini tahmin ediyorsunuz sanırım. Mağaza örneğinde yaşananları online dünyaya bulduğumuz içeriklere uyguladığımızda ise sonuç, içeriği üreteni görmezden gelmek oluyor. İçeriğin gerçek üreticisini bulmak için 1 dakikalık araştırma yapmaya vakit ayırmıyoruz. Bu sayede farkında olmadan orijinal içeriği keşfedenleri ödüllendiriyoruz ve kendilerini bir başarı elde etmiş  gibi hissetmelerini sağlıyoruz. Sizce de birbirimizi dijital hırsızlığa biz teşvik etmiş olmuyor muyuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir