Daha az eşya, daha çok mutluluk

Share

Son zamanlarda iş hayatının da yoğunluğuyla ağırlığını daha fazla hissetmeye başladığım bir şey var. İki kişilik evimizdeki fazladan 3 oda ve belki yıllardır kullanmadığım, hatta varlığını bile unuttuğum eşyalarımız. Yüzeysel olarak bakınca “yerlerinde duran eşyaların bana ne zararı var ki?” diyebilirim belki ancak bir süredir öyle düşünmüyorum.  Evde fazlalık olan kullanmadığım ne varsa kurtulmak istiyorum. Adeta üzerimde tonlarca ağırlık hissi yaratıyorlar.

Back-Room-Before-After

Öncesi ve sonrası aşağı yukarı bu fotoğraftaki gibi görünen bir odamız olduğunu da belirtmek isterim. :)

Anne ve babamla yaşadığım zamanlardan alışık olduğum bir şey sürekli taşınmak. Aslında o zamanlardan öğrenmiştim fazla eşyanın gereksizliğini ancak yine de bir türlü dur diyemedim kendime. Kendime dur desem de Türk toplumunun kalıplarına girmekten kurtulamadım ne yazık ki. Yeni evlendik diye yeni eşyalar alındı, üstüne bir de eşten dosttan hediyeler eklendi, e bir de gelecekteki misafirlerimiz düşünüldü ve  onların da yemek yiyebileceği mutfak eşyaları, uyuyabileceği  yatak, oturabileceği koltuk vs. alındı. Paylaşmayı sevmediğimden değil ama bu yaşam tarzımız bence yanlış, evimiz yalnızca kendimize ait bir yer olmalı. Başkaları için yaşamıyoruz sonuçta. Türk kültüründeki kadar birbirinin evinde kalma kültürü yoktur sanırım hiçbir yerde. Olsa da var olanla yetiniyor insanlar. Yok misafir yemek takımı yok misafir tuvaleti düşünülmeden özgürce yaşanıyor. Yılda kaç kez misafir geldiğini düşünürsem bazen çıldıracak gibi hissettiğim olmuyor değil.

Ankara’dan İzmir’e taşınmamızla birlikte bir miktar hafifledik gibi görünse de aslında hala çok fazla gereksiz eşya mevcut evimizde. Atsan atılmıyor satsan satılmıyor derler ya aynen o durumdayız. Ama artık eşimin de desteği ile yavaş yavaş daha minimal bir ev oluşturacağız. Gerek satarak, gerek atarak ya da vererek kurtulacağız fazlalıklardan. Tam da bu hisleri taşırken yazar ve tasarımcı Graham Hill’in Ted konuşmasını izledim. Bana ilaç gibi geldi. :) Umarım sizlere de öyle gelir.

Daha az eşya, daha çok mutluluk” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir