30 Yıl Öncenin Dedektif Gadget’ı

Share

Tüm bilim kurgu filmleri, diziler ve kitaplar bir şekilde geleceği tahmin etme uğraşı içerisindeler. Ve genellikle bu tahminlerden en saçma bulduklarımız ilginç bir şekilde gerçeğe dönüşenler oluyor.

Benim çocukluğuma denk gelen 80’lerin öncü çizgi filmlerinden Dedektif Gadget, günümüzdeki teknolojik gelişmeleri birçok bilim kurgu romanından çok daha fazlasıyla tahmin etmiş. Dedektif Gadget şu an (yani yaklaşık 30 yıl sonra) bile delice diye nitelendirebileceğimiz kadar teknolojiyle dolu bir dünyada yaşıyordu. Ve o zamanlar  Gadget’la ilgili “Düşünsene şapkamızdan helikopter çıkarmış ne kadar saçma değil mi?” gibi sulu şakalar yapıyorduk.  O zamanların şakalarına konu olan cihazlardan birisi Dedektif Gadget’ın yeğeni Penny’nin fütüristik “bilgisayar kitabı” idi. Bu kitap renkli bir ekrana sahip ve video konferans, araştırma gibi işlevleri vardı. O zamanki kişisel bilgisayarların boyutlarını düşünecek olursak, Penny’nin bilgisayar kitabı günümüzün tabletinden başka ne olabilir?

computer book

Görünüşe bakılırsa bir de USB portu varmış :)

GPS teknolojisinde günümüzde hala aksaklıklar yaşarken bir de Gadget’ın otoşoför teknolojisi bakın neler yapıyor. ( Video “Monster Lake” adlı bölümden alınmıştır.)

Sahnede, Gadget rahat bir şekilde arkasına yaslanmış ve arabasını otoşoföre emanet etmiş. Ancak, kötü karakter Dr. Claw, Gadget’ın arabasının gelişmiş navigasyon sistemini yola bir trafik işareti yerleştirerek şaşırtıp uçurumdan aşağıya düşürmeye çalışıyor. Navigasyon sistemi şaşırıyor şaşırmasına ancak, araba kontrolden çıkıp taklalar atmasına rağmen Dedektif Gadget hiç istifini bozmuyor. Çünkü teknolojinin her zaman onu kollayacağını biliyor. Sonunda Gadget ve yeğeni Penny, şekil değiştiren teknoloji harikası arabaları ile sağ salim yere iniş yapıyorlar.

Ancak ne yazık ki herkes bu imkanlara sahip değil. İngiltere’de bir sürücü GPS yola devam etmesini söyledi diye devam ediyor ve uçurumun kenarında sallanır bir halde bulunuyor. Anlaşılan, Gadget teknolojisine ulaşmak için daha çok yolumuz var. :)

Dedektif Gadget’ta günümüzle benzerlik gösteren hatta günümüz teknolojisinden daha ileri olan birçok şeye rastlamak mümkün. Günümüzle benzerlik gösteren bir diğer şey ise çocukların teknoloji konusunda birçok eğitim almış yetişkinden çok daha bilgili ve yetkin olmasıdır. Çizgi filmin adı Dedektif Gadget olsa da günü kurtaran çoğu zaman küçük yeğeni Penny olmuştur.

kids

Gerçek dünyada da olduğu gibi Dedektif Gadget’ta da teknolojiye erişimi olanlar yalnızca iyi kalpli karakterler değildi. Kötü karakter Dr. Claw’ın da kendi düşmanlarını izleyebilmek için kendine has teknolojik hileleri vardı. Dr. Claw’ın tam olarak açıklanamayan gizli kamera teknolojisiyle düşmanlarının nerede olduğunun hiçbir önemi yoktu. Şimdilerde de girip çıktığımız heryerde izlendiğimiz hissine kapılmıyor musunuz?

monitor

Peki hala izlediğiniz filmlerdeki sahneleri saçma olarak nitelendirebilir misiniz? Gelecekte yaşayacağımız dünyanın prototipini şimdiden, okuduğumuz kitaplarda, izlediğimiz filmlerde görmek mümkün sanırım. Sizin hayalinizdeki dünya nasıl bir yer?

Son olarak Dedektif Gadget’ı özleyenler için;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir